czwartek, 15 marca 2012

Książka "Zarządzanie projektami informatycznymi"

To jest stary wpis, ale nigdy nie miałem czasu na dokończenie oraz opublikowanie go. Ten post będzie o wskazówkach zawartych w książce "Zarządzanie projektami informatycznymi. Subiektywne spojrzenie programisty" napisanej przez Joel Spolsky. Spolsky od 2000 roku prowadzi bloga (pomysł nazwy mojego bloga pochodzi od tego Pana), był jednym z twórców Visual Basic for Applications w Excelu, jest właścicielem firmy Fog Creek oraz CEO stackoverflow.com. Książkę napisał w 2005 roku. Przedstawiając Ci te rady będę bazował na moich starych notatkach, jakie zrobiłem po przeczytaniu tej książki.



Chciałbym wymienić 12 najważniejszych rad Spolskyego odnoszących się do prowadzenia projektu informatycznego:

1) Mechanizm kontroli wersji
System kontroli wersji jest już podstawą. Tworzenie oprogramowania nie jest rozgrywką jednoosobowa, ale jest grą zespołową.

2) Kompilacja całego systemu w jednym kroku
Jeszcze pamiętam jak w pewnej firmie musiała być wyznaczona osoba, która mogła przekompilować kod i wysłać na serwer produkcyjny (testowy). Taki proces mógł zajmować nawet do 2 godzin, więc bardzo rzadko dokonywano publikacji oprogramowania.

3) Codzienna kompilacja
Proces codziennej kompilacja jest nazywany Continuous Integration. Do automatyzacji kompilacji może przydać się CC.NET




4) Baza danych dla wykrytych błędów

5) Usuwanie błędów przed napisaniem nowego kodu

6) Realizacja projektu zgodnie z wcześniejszym planem

7) Specyfikacje
Natura programisty nakazuje interpretować jednoznaczne wymagania tak, aby uprościć wymagania. Często nie jest to coś, czego chciałby klient.

8) Właściwe warunki pracy dla pracowników
W ciszy jest łatwiej skoncentrować za zadaniu. Bardzo dobrą praktyką w pracy, w pokoju składających się z kilku osób jest ustalenie cichych dni. Są to dni, w których nie jest puszczana muzyka, nie ma luźnych pogawędek o polityce oraz nie przesyła się śmiesznych linków z różnych serwisów.

9) Najlepsze narzędzia są wykorzystywane w pracy
Nie wyobrażam sobie dużej aplikacji napisanej w zwyczajnym edytorze tekstu, czy IDE bez możliwości refaktoryzacji kodu. Genialnym dodatkiem do Visual Studio jest ReSharper. Możesz pobrać testową wersję dodatku, ale uważaj. Raz spróbuje i nie będziesz chciał wrócić do starego IDE.

10) Wykorzystanie z pomocy testerów

11) Kandydaci na stanowisko muszą napisać próbny kod

12) Korytarzowe testy użyteczności
Testy korytarzowe polegają na tym, że napotkaną pierwszą osobę na korytarzu i prosi się ją o przetestowanie i wyrażenie swojej opinii na temat systemu. Każdy twórca oprogramowania uważa, że jego system jest łatwy w obsłudze i intuicyjny.

Wiele ludzi uważało wskazówki Spolskyego za nierealne do spełnienia. W dzisiejszych czasach dobre firmy postępują zgodnie z tymi radami, aby wytwarzać najlepsze oprogramowanie jakie jest możliwe. Nie opisałem wszystkich punktów, gdyż są one oczywiste. Książka Spolskyego jest świetnie napisana i bardzo praktyczna (nawet na dzisiejsze czasy). Moim zdaniem jest to bardzo dobra książka o zarządzaniu projektami dedykowana dla programisty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz