czwartek, 31 października 2013

Konformizm w Poker Planningu

Wiesz może dlaczego rozgrywka w Poker Planningu jest tylko jeden raz??

Pięć osób gra w poker planning i estymują jak długo zajmie jedno zadanie.
W pewnym momencie wszystkie osoby pokazują swoje wyniki:

Pierwsza osoba - 8 godzin
Druga osoba - 5 godzin
Trzecia osoba - 8 godzin
Czwarta osoba - 5 godzin
Piąta osoba - 1 godzina


Ale, postanowili jeszcze raz zagrać.

Pierwsza osoba - 8 godzin
Druga osoba - 5 godzin
Trzecia osoba - 8 godzin
Czwarta osoba - 5 godzin
Piąta osoba - 5 godzin


Co się stało z estymatą piątej osoby??

To zjawisko dobrze przestawia eksperyment Solomona Ascha. W eksperymencie Ascha brali udział wolontariusze, którzy na samym początku musieli przyjrzeć się trzem liniom (A,B,C) o rożnej długości, a następnie mieli zdecydować, do której z tych lin najbardziej jest podobna linia czwarta. Linia czwarta była podobna do lini C i z tym stwierdzeniem nie było wątpliwości, jeżeli badani uczestnicy siedzieli sami.



Odpowiedz osób badanych się zmieniła, gdy ten sam przykład był przedstawiony 7 osobom w tym samym czasie. Tak na prawdę w tym eksperymencie było 6 osób podstawionych. Zawsze badana osoba odpowiadała na końcu. Założenie był takie: osoba badana nie zna osób podstawionych. 2 razy podstawione osoby odpowiedzieli poprawnie, ale za 3cim razem odpowiedzieli z błędem. W takiej sytuacji większość osób badanych podążyło za błędną odpowiedzią przedmówców i tak samo odpowiedzieli jak osoby podstawione.

Osoba badana podporządkowała się zdaniu grupy, przy braku nacisku z jej strony. Aschon przedstawił to badanie jako objaw uległości wobec większości - konformizm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz