wtorek, 28 sierpnia 2012

Gry improwizacyjne

Już jakiś czas uczestniczę w krakowskiej grupie improwizacyjnej. Bardzo mi się podoba to co my robimy na spotkaniach i chciałbym ci przedstawić parę moich pomysłów na gry improwizacyjne. Te 11 pomysłów powstało w trakcie robienia innych podobnych ćwiczeń.



1) ADHD

Gra dla 2-3 osób. Tworzy się platformę. Wszyscy aktorzy poruszają się tak samo. Udają, że maja ADHD i wykonują ten sam ruch, na przykład wszyscy skaczą, chodzą na czworakach, tańczą, rozmawiają z podniesioną ręką. Publiczność ustala jaki to jest ruch oraz miejsce akcji. Jest to gra bardzo dynamiczna.



2) Kontekstowy problem.

Gra dla 3 osób. Aktorzy maja do rozwiązania problem. Każda z tych osób musi komunikować się w innym kontekście (są 3 podstawowe konteksty: logiczny, emocjonalny i seksualny). Publiczność określa problem, jakie to są postacie i kto gra w jakim kontekście.



3) Mam dobrą wiadomość

Uczestnicy gry maja przedstawić 2 scenki z taka sama sytuacja i scenariuszem. W pierwszej scence maja do rozwiązania jakiś problem i za każdym razem, kiedy rozwiążą ten problem powstaje nowy, trudniejszy do rozwiązania problem. W drugiej scence uczestnicy maja te same problemy i rozwiązują je w tych samych kolejnościach, ale za każdym razem kiedy pojawia się problem są nastawieni pozytywnie i zaczynają zdanie od "jest super", "jest dobrze", " mam dobre wiadomości" itp. Gra uczy cię, żeby znajdywać coś pozytywnego w problemach.



4) Zagubieni w czasie

Gra jest dla 3 osób. Tworzy się platformę z problemem do rozwiązania. 2 osoby zaczynają scenkę. Publiczność określa jakimi postaciami historycznymi są aktorzy. Każda postać historyczna ma swój sposób na rozwiązanie problemu. Nowa osoba może wejść na scenę w każdej chwili i sama decyduje jaką postacią historyczna jest. Na scenie nie może być więcej niż 2 osoby i mniej niż 1 osoby. Kiedy trzecia osoba wychodzi na scenkę to jedna już uczestniczących osób w tej scence musi zejść. Za każdym razem, gdy osoba wchodzi na scenę jest nowa postacią historyczna.



5) Trzech doradców

Gra dla 3 osób. Publiczność ma pytania do doradców. Doradcy odpowiadają po kolei. Pierwszy doradca chce odpowiedzieć dobrze dla innych i jest perfekcjonistą. Drugi doradca jest sadysta i daje złe rady. Trzeci doradca jest chciwy i odpowiada tak, aby było dobrze dla niego, a złe dla innych ludzi. Po takiej turze jest zamiana postaciami. Każda osoba ma możliwość bycia innym doradca.



6) Problem sąsiada

2 osoby rozgrywają scenkę. Te osoby nie dążą się sympatią. Każda z tych osób ma inny problem do rozwiązania. Oni sami nie mogą rozwiązać tego problemu, ale może to jego sąsiad. Publiczność określa kim są ci sąsiedzi i jakie mają problemy.



7) Amerykański horror

Jest to 6-osobowa gra podobna do opowieści z wakacji. 5 osób bierze udział w grze jako aktorzy i 1 osoba opowiada historie w formie zdjęć. Wśród tych 5 osób jest jeden seryjny morderca. Kim jest seryjny morderca wie tylko on sam i osoba opowiadająca historie. Wszyscy aktorzy umierają. Morderca nie może ukazać się. Inni aktorzy i publiczność muszą zgadnąć kto jest morderca i jak upozorował morderstwo. Inspiracją do tej gry są takie filmy jak Krzyk, Koszmar minionego lata, Ulice strachu, Sekta, Memento, American Psycho czy Oszukać przeznaczenie.



8) Triswitch

3 osoby odgrywają scenkę. Na komendę zmiana, każdy aktor zmienia się postacią. Zmiana jest zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przed grą publiczność określa kim są te postacie i jakie maja relacje. Gra dobrze działa, gdy każdy aktor ma wyznaczony obszar poruszania się.



9) Natarczywy sprzedawca

Gra dla 2 osób. Jeden aktor jest sprzedawca niepotrzebnej, ale wielofunkcyjnej rzeczy, a drugi aktor jest klientem, który nie chce kupić tej rzeczy. Sprzedawca musi wymyśleć zastosowania dla klienta, a klient musi przedstawić kontrargument (wady) produktu, aby nie dokonać zakupu. Największą liczbę ofert jest wysyłana przez sprzedawcę i wymaga od niego większej kreatywności. Wydaje mi się, że w taką grę grają większość sprzedawców.



10) Rozmowa klasyfikacyjna

Gra dla dwóch osób. Osoba szukająca pracy nie wie na jakie stanowisko aplikował. Za pomocą pytań aplikant powinien się domyślić jakie to jest stanowisko. Gra jest z życia wzięta. Kiedyś umówiłem się na spotkanie rekrutacyjne i jedyne co wiedziałem to imię rekrutera oraz miejsce i czas spotkania.

Okazało się, że taka gra już istnieje.



11) Znajomy Alzheimer

To jest gra, która bardzo często występuje w życiu. Do gry potrzebni są 2 aktorów. Jedna jak i druga postać nie wie kim jest jego rozmówca, ale oni sami wiedzą, że znają swojego rozmówcę. Te informacje określa publiczność. Aktorzy próbują nakierunkować się nawzajem używając samych pytań, aby ten drugi aktor mógł zgadnąć kim jest i skąd się znają. Trochę skomplikowana gra, ale wszystko wyjdzie w praniu :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz